A projekt megvalósítása során a Hernád Szlovákia és Magyarország területére eső vízgyűjtő-területén fellelhető felszíni vizek és vizes élőhelyek ökológiai állapotfelmérése és természetvédelmi szempontú vizsgálata történt meg.
A projekt rövidtávú célja az adathiány csökkentése volt. Ezek az ismeretek segítik elő azokat a hosszabb távú célokat, melyek a projekt keretében gyűjtött információk, valamint korábbról rendelkezésre álló ismeretek birtokában lehetőséget adnak a Hernád vízgyűjtőjén található közösségi jelentőségű Natura 2000 fajok és élőhelyek jelenlegi természeti státuszának leírására.
A projekt eredményei egyértelműen hozzájárulnak az Európai Közösség természeti értékeinek megőrzése érdekében Magyarország részéről vállalt, az élőhelyvédelmi irányelv jelentéstételi kötelezettségeinek szakmailag megalapozott teljesítéséhez, valamint a magyarországi és a szlovákiai Natura 2000 területek fenntartási terveinek fejlesztéséhez és összehangolásához.
A célfajokra tervezett minőségi és mennyiségi alapokon történő mintavételekből származó információk elősegítik az idegenhonos, inváziós fajok visszaszorítására irányuló, természetvédelmi szempontú intézkedési programok kidolgozását.
A Víz Keretirányelvvel kapcsolatos feladatcsoport eredményei segítik a határon átnyúló vízgyűjtő-gazdálkodási tervek összehangolását.
A Hernád és kapcsolódó mellékvizeinek mentén megvalósult projekt részfeladatai: