Bár az idén kissé döcögősen indult a tavasz, de végre is csak elérkezett, még hozzá olyan hirtelen, hogy már áprilisban bújni kezdett egyik-másik májusi vízirovar.
Április 23-án, a Keleti-főcsatorna mentén repült a közönséges tarkakérész (Ephemera vulgata). Ez az egyik legnagyobb termetű kérészünk, kifejezetten síkvidéki faj, lárvája iszapos medrű, enyhe áramlású, kisebb-nagyobb vízfolyásokban fejlődik. Jellemzően május közepén rajzik, az idén viszont ők is kicsit korábban kezdték. Az Ephemera vulgata imagó stádiuma több napig él. A frissen kikelt szubimágók a partmenti növényzet között megbújva várják az utolsó vedlést, ami után megkezdhetik a párzást megelőző násztáncot. A násztánc is a partmenti növényzet között, illetve fölött történik. A párzást követően a megtermékenyített nőstények a vízbe szórják petéiket, majd dolguk végeztével elpusztulnak.
Evulgata hím imágó.JPG
Evulgata subimágó vedlés.JPG
Evulgata násztánc.jpg

Ugyanazon a hétvégén, április 24-én a Keleti-főcsatorna nagyhegyesi szakaszán sikerült megfigyelni az idén először egy kevésbé szerencsés feketelábú szitakötőt (Gomphus vulgatissimus) egy víz felett kifeszített pókhálóban. Ez a faj sem a Keleti-főcsatornában sem pedig áprilisban nem gyakori. Szép számmal bújt viszont az érces szitakötő (Cordulia aenea), amely egyik legkorábbi nagyszitakötőnk. Illetve fel-feltűnt egy-egy kék légivadász (Ischnura elegans) is a bokrok felett, gondosan ügyelve arra ,hogy ne tudjak róla használható képet készíteni.
Gvulgatissimus pókhálóban.jpg

Gvulgatissimus.jpg

Cordulia aenea.jpg

Beregi kisvizekben él a hazánkban ritka Metreletus balcanicus. Ennek a kérésznek imágóit az Ölyvös-ér, illetve a Pilis-Piricsei folyás mentén sikerült megfigyelni. Bár kis mérete miatt nehezen észrevehető, mégis kifejezetten esztétikus, élénk színű kérész.
Szintén korán kezdték a repülést a díszes légivadász (Coenagrion ornatum) imágói. Első példányait a Gárdonyi-árok mentén sikerült megfigyelni április 26-án.